Martin Cáp

Knihy

Dostihové sny Václava Luky: Z jihočeské vesnice až před britskou královnu

Fotografie obálky knihy Dostihové sny Václava Luky: Z jihočeské vesnice až před britskou královnu

Na začátku byla touha dělat věci po svém a uplatnit v českém prostředí zkušenosti z britských dostihů. Když mladý trenér a bývalý úspěšný žokej Václav Luka na sklonku roku 2008 otevíral v Bošovicích u Písku nové tréninkové středisko, narážel na všeobecnou skepsi. Jen málokdo by si tenkrát vsadil, že už za několik let budou koním trénovaným v jižních Čechách tleskat diváci v Ascotu, Paříži, Miláně či Baden Badenu.

Jeden z nejúspěšnějších trenérů moderní éry českého turfu bilancuje prvních deset let existence své značky Luka Racing a nechává nahlédnout za kulisy každodenního života v dostihové stáji. Vrací se ke svým začátkům se strakatou klisnou Bettynou, úspěšným letům v sedle i největším trenérským vítězstvím.

Vedle příběhů Nagano Golda, Wirelesse, Donna Hallinga a dalších koňských hvězd nastiňuje na základě svých bohatých zkušeností z Francie, jak funguje dostihová "Liga mistrů" a kudy vede cesta na slavný Royal Ascot.

Vydavatel: MAENTIVA Management a.s., Praha 2019. 228 stran. ISBN 978-80-270-6568-4.

Knihu si můžete objednat přes objednací formulář na webu vydavatele.

Chcete-li, můžete se také podívat na video z knižního křtu s Christophem Soumillonem na Evropském poháru žokejů.

Příběhy lázeňských dostihů: 120 let závodiště Karlovy Vary - Dvory

Fotografie obálky knihy Příběhy lázeňských dostihů: 120 let závodiště Karlovy Vary - Dvory

Jednomu z nejzajímavějších sportovišť v Česku, které navštívili Tomáš G. Masaryk i anglický král Eduard VII., několikrát hrozilo zrušení a vymazání z mapy. Vždycky přežilo, protože se v každé éře a za každého režimu našli nadšenci, kteří se za něj postavili.

První publikace o pohnuté historii karlovarského závodiště vznikla k jeho kulatému výročí – 120 let od prvního mítinku 2. července 1899. Kromě průřezu dostihovým děním obsahuje vzpomínku na meziválečné osobnosti nebo rozhovor s organizátorem a pamětníkem Ivanem Janatkou. Vůbec poprvé byly také sestaveny listiny vítězů významných dostihů a karlovarských šampionů od roku 1899 do současnosti. Vedle textové části nechybí bohatý obrazový materiál včetně raritních pohlednic z dob Rakouska-Uherska.

Příběhy lázeňských dostihů jsem napsal během jara 2019, na jejich výsledné podobě se podíleli i Petr Malík, Marcela Kozová, Milan Tůma a prostřednictvím archivní povídky také legendární startér Velké pardubické Jiří Šindler starší.

Vydavatel: MAENTIVA Management a.s., Praha 2019. 88 stran. ISBN 978-80-270-6126-6.

Knihu si můžete objednat přes objednací formulář na webu vydavatele.

Sláva chuchelských dostihů

Fotografie obálky knihy Sláva chuchelských dostihů

Tuto brožurku se zelenými deskami jsme spolu s kronikářem Velké Chuchle Tomášem Hromádkou napsali během pár dní na přelomu léta a podzimu 2006 ve snaze přispět k tehdejším oslavám stého výročí od otevření chuchelského závodiště. Jako základ nám posloužily podklady ke stejnojmenné výstavě, kterou jsme o pět let dříve připravili v místní knihovně. Pro účely publikace jsme původní materiály výrazně rozšířili a doplnili.

Ze Slávy chuchelských dostihů je myslím i po letech znát nadšení, s kterým se chystala. Přestože jsme ji od začátku brali jen jako příležitostnou edici pro dostihové příznivce, byla už opakovaně citována v různých dizertačních pracích. Vedle původních překladů dobových článků rakouských novin o stavbě závodiště z roku 1906 nabízí podrobné shrnutí posledních dnů druhé světové války ve Velké Chuchli a profily legendárního hřebce Lionela, žokeje Arthura Daneggera či dostihového novináře Zdeňka Nebeského. V obrazové části nechybí historické fotografie, srovnávací snímky závodiště „tenkrát a nyní“ a evoluce titulních stran chuchelského Dostihového programu.

Vydavatel: Charvát Group s.r.o., Zbraslavice 2006. 62 stran.

Klikněte sem pro zobrazení katalogového záznamu v Národní knihovně.